Wielki Puchar Kaczawy – Złotoryja 2018

 

Wielki Puchar Kaczawy - Złotoryja 09-11.02.2018

WPKaczawy Złotoryja 11022018 13
« 1 z 34 »

 

Certyfikowane sztabki złota po odpowiednio 20; 10 i 5 gramów za miejsca: 1.; 2. i 3. w super finale (tak w karabinie, jak i w pistolecie) oraz 7. sztabkę niespodziankę przygotowali organizatorzy tegorocznej edycji Wielkiego Pucharu Kaczawy w strzelaniu z broni pneumatycznej. Listy startowe wskazuje, że chętnych do zdobycia nagród z cennego kruszcu oraz innych trofeów w zawodach klasyfikacyjnych w bieżącym roku nie zabraknie. Nie zabraknie też zaprzyjaźnionych Czechów, którzy rokrocznie się stawiają na wezwanie Józka Zatwardnickiego i kolegów z Agatu by rywalizować na osiach i sędziować zawody rozgrywane w Krainie Wymarłych Wulkanów. Od piątku będzie się działo.

To już 15. raz w kalendarzu centralnym PZSS pojawiły się zawody klasyfikacyjne w Złotoryi, obliczyli m.in. to wspomniani Czesi, który przygotowali okolicznościowy album wręczony J. Zatwardnickiemu podczas uroczystego zakończenia WPK. Album pokazuje ewolucję WPK od imprezy – nazwijmy ją – na miarę ówczesnych możliwości, do dzisiejszej postaci zawodów coraz bliższych marzeniom ich twórcy J. Zatwardnickiego i grona oddanych działaczy m.in. prezesa Edwarda Rygielskiego i wielu przyjaciół klubu, z racji formalnych, zwanych członkami zarządu i komisji rewizyjnej, a po ludzku: przyjaciółmi sportu strzeleckiego w Złotoryi.

Od wielu lat wielką postacią tych zawodów jest Renata Mauer- Różańska. Trzykrotna medalistka olimpijska, gdyby ktoś nie wiedział, dwukrotna mistrzyni największej imprezy sportowej świata, bywało rywalizowała w WPK, jako zawodniczka i pełniła rolę światowej gwiazdy sportu. Jak zwykle i w tym roku przyjechała na zaproszenie przyjaciół z Agatu, i jak zwykle serdecznie przyjęta, z oddaniem i opanowaniem wypełniała zadania olimpijskiej gwiazdy. No, może z mała przerwą na otarcie łez wzruszenia, kiedy, wraz z bukietem pięknych róż, odebrała ciepłe słowa gospodarzy.

W Złotoryi pojawiła się też Sylwia Bogacka, miała do wypełnienia dwie role: wicemistrzyni i finalistki olimpijskiej z Londynu, rekordzistki świata z różnych miejsc itd., czyli światowej gwiazdy sportu strzeleckiego, ale też uczestniczki rywalizacji w zawodach kwalifikacyjnych, a tu rywalki jakby nie odpuszczały. Pierwszą rolę gwiazdy Sylwia zdobyła raz na zawsze i wywiązuje się z niej znakomicie, co widziałem na własne oczy niejednokrotnie. Co do drugiej, sądząc po minie mistrzyni świata, w w pierwszym dniu rywalizacji nie było satysfakcjonująco? Jednak sobotni rezultat (patrz komunikat), który z uwagi na brak stempla kolegium sędziów PZSS pozwolę sobie nazwać najwyższym rezultatem jaki polska zawodniczka uzyskała w konkurencji kpn 60 kiedykolwiek, w normalnych warunkach zwany “rekordem Polski”, sprawił, że na najwyższym podium nasza mistrzyni – nie wiem czy promieniała – ale wyraźnie było widać, że z tym stopniem pudła medalistce olimpijskiej do twarzy. Kiedyś Marlin Monroe śpiewała, że najlepszym przyjacielem pięknej kobiety są diamenty, nie wiem jak w przypadku Sylwii, ale ze złotem utytułowana sportsmenka looking great, podobnie jak w 2012. z odpowiedniej wagi srebrem… Życzymy Sylwii możliwie najczęstszych wejść na te topowe szczyty!

Nie chce kolejny raz powtarzać o atmosferze zawodów w Złotoryi, ona była i jest, i ma swoje podłoże. Z jednej strony ciepło gospodarzy, nawet pani Ewa Kowalik, z racji powierzonych zadań, raczej delikatnie tonująca emocje uczestników imprezy , a przecież potrzebująca spokoju do prowadzenia buchalterii imprezy, dobrotliwie w sumie znosiła szwendanie się różnych osób, zamieniających biuro zawodów w szatnię; za wyrozumiałość dziękujemy. Wpływ na świetną atmosferę zawodów w Złotoryi ma też niewątpliwe przychylność miejscowych władz (o władzach PZSS nie wspominam); obecność przedstawicieli starostwa i burmistrza Złotoryi Roberta Pawłowskiego oraz innych przedstawicieli władz lokalnych i licznych reprezentantów biznesu, m.in. Fundacji KGHM, którzy wspierają przynoszące chwałę nie tylko miastu nad Kaczawą, ale i krajowi, dzieło Agatu. W Tym roku do grona oficjeli goszczących na Pucharze Kaczawy dołączyła Maria Lesna, wójt gminy Złotoryja wiejskiej; w obrębie kierowanej przez panią wójt gminy się znajduje działka, na którą Agat uzyskał papiery notarialne, i na której ma zamiar rozwijać swoją działalność. Zanim to jednak nastąpi Józek chwali się rewaloryzacją dotychczasowej siedziby w dość ponurym, nie tylko z uwagi na historię, gmachu przy Lotników Polskich. Trzeba przyznać, że siedziba klubu, zwłaszcza po ostatnich modernizacjach, m.in. wyposażeniu strzelnicy pneumatycznej w tarcze elektroniczne i poszerzeniu stanu posiadania o kolejne pomieszczenie, się wyróżnia zachęcającym ciepłem.

Tu pozwolę sobie wspominać o licznych reprezentantach Polski wywodzących się z klubu nad Kaczawą, w ostatnim czasie zwłaszcza o Danielu Romańczyku, medaliście Pucharu Świata z Delhi. Daniel pozwoli nam przejść do creme de la creme WPK w Złotoryi, tj. do superfinałowych bojów o złote sztabki. Gwiazdą tej rywalizacji jest Szymon Wielgomas, z uwagi na pewną olimpijkę z Londynu, reprezentujący od pewnego czasu Amicusa Lębork. Nie zwykłem zaglądać komukolwiek do kieszeni i skarbonki, ale Szymon, bez koparki, bez łopaty, miski do płukania urobku, nawet futra zwierzaka do odcedzania kruszcu, zgromadził w ostatnich latach tyle złota, że nawet w Dowson City nad Klondike byłby znaczącą postacią. Przyznam szczerze, nie wiem czy Natalia Król tegoroczne 20 gram dorzuci do wcześniejszego urobku, czy dopiero rozpoczęła drogę Szymona sprzed lat, ale trzeba przyznać, że tak przed odebraniem certyfikatu i odpowiedniej sztabki, jak i po przyjęciu trofeum za zwycięstwo w rywalizacji pistoletowej, nadal była, jak zwykle nadzwyczaj sympatyczną dziewczyną. A co z Danielem przy okazji złota? Otóż władze Agatu postanowiły, że miejscowy medalista Pucharu Świata i mistrzostw Polski zostanie uhonorowany sztabką kruszcu kojarzącego się z siedzibą klubu znad Kaczawy. Gratulujemy wszystkim!

Źródło: PZSS.org.pl